Zestaw ochrony dróg oddechowych

Zgłaszający: Maciej Szwałko

Kategoria: Maski z wydajnym filtrem

Nazwa rozwiązania: Zestaw ochrony dróg oddechowych

Opis proponowanego rozwiązania:

Przedstawiam zestaw ochronny dróg oddechowych przygotowany z ze środków medycznych: jednorazowej maski tlenowej bez rezerwuaru oraz filtra oddechowego Covidien DAR barrierbac S.
Zestaw wymaga adaptacji, poszerzenia otworu centralnego oraz uszczelnienia otworów bocznych. Zestaw jest szczelny, trzy rozmiary masek umożliwiają dopasować zestaw do praktycznie każdej twarzy. Próba szczelności na wdechu (zasysanie maski) jak w maskach przeciwgazowych, szczelność na wydechu – brak wycieków, okulary nie parują. Kompatybilność z okularami lub przyłbicą. Filtracja obustronna powietrze wchodzi i wychodzi jedynie przez filtr (zmniejsza ryzyko zakażenia pacjenta przez personel). Masa jedynie 50g. Nie wymaga dodatkowych pasków kompresyjnych, maska dociska się na wdechu Opory oddechowe małe przy jednym filtrze zgodnie ze specyfikacją filtra-wynikają z włókniny syntetycznej o właściwościach elektrostatycznych (efektywność filtra wynika z właściwości elektrostatycznych), filtr dedykowany jest do pracy w wilgoci, wilgoć nie ogranicza efektywności filtra, nie zwiększa w sposób odczuwalny oporów oddechowych. Filtr ma żywotność 24h. Możliwa wymiana na nowy. Maska ma powierzchnię gładką, bez zakamarków, można ją odkazić. Część filtracyjna oddalona jest od twarzy. Strona zamontowania filtra (węższym końcem do pacjenta-do użytkownika). Przy odkręceniu korka do Lini CO2 nie zmniejsza to bezpieczeństwa używania. Zestaw podłączony pacjentowi zmniejsza ryzyko transferu patogenów, umożliwia tlenoterapie bierna przez port do kapnometrii. Wada: nieznaczna bariera akustyczna.

Dlaczego pomysł jest wart uwagi?

Szukają Państwo szybkich improwizowanych rozwiązań, znalazłem chyba najprostsze z jednocześnie wysokim współczynnikiem skuteczności do ceny, czasu i trudności wykonania. Zestawy mogą być przygotowane przez personel medyczny z dostępnych w szpitalach/pogotowiach zasobów, niemniej jednak wymaga to zdolności manualnych oraz odpowiedniego instruktarzu.
Dwustronny system filtracyjny, bez zastawek wylotowych, zabezpiecza nie tylko użytkownika zestawu przed zainfekowaniem, lecz także jego otoczenie przed zakażeniem od nieświadomego/bezobjawowego nosiciela jakim może być użytkownik.

Udowodniona wykonalność: tak

Szacowany czas potrzebny na opracowanie prototypu:

Prototyp opracowany

Jakie działania są potrzebne do wdrożenia?:

Ewentualne działania potrzebne do wdrożenia:

1. Potrzeba wykonania fit-testów – ciężka do oceny z uwagi na charakterystykę filtrów z uwagi na ich specyfikę – są to filtry medyczne. Skuteczność działania antywirusowego i antybakteryjnego proponowanego przeze mnie filtra nie wynika z gęstości medium filtracyjnego, a z jego właściwości elektrostatycznych – dzięki temu opory oddechowe na jednym filtrze są minimalne, i nie utrudniają oddechu użytkownikowi. Na chwilę obecną szczelność zestawu można ocenić empirycznie podczas zasysania powietrza przy zamkniętym otworze wlotowym filtra, oraz podczas wydechu – brak parowania okularów ochronnych. Trzy rozmiary masek dla dorosłych umożliwiają dobranie szczelnego modelu maski to twarzy większości użytkowników.

2.Konsultacja i weryfikacja potrzeby certyfikacji jako środka ochrony indywidualnej przy jednoczesnym spełnianiu norm przewidzianych dla medycznych filtrów oddechowych (UWAGA DOTYCZY JEDNOCZEŚNIE WSZYSTKICH INNYCH ROZWIĄZAŃ OPARTYCH NA FILTRACH MEDYCZNYCH) lub testy filtrów medycznych innego typu – z plisowanego włókna szklanego. Wyjaśnienie: Do klasyfikacji jako środek ochrony indywidualnej (typu P3/N95 /FFP3) stosowane są z definicji wysokie ciśnienia próby (284Pa) które generują przepływ przez tego typu jednostkę filtracyjną ponad 90l/min co przekracza parametry użytkowe filtra i powoduje jego “przedmuchiwanie” – (próby środków ochrony indywidualnej zakładają znaczne rezerwy bezpieczeństwa przy dużych przepływach powietrza – dlatego środki ochrony indywidualnej mają filtry o stosunkowo dużej powierzchni). Powierzchnia filtracyjna filtrów Medtronic Covidien Barrierbac S jest stosunkowo mała przy jednoczesnym bardzo wysokim współczynnikiem filtracji patogenów. Nie mniej jednak wstępne konsultacje z CIOP Łódź dały następujące wyniki: “Zbadalismy filtr oceniajac jego skutecznosc filtracji czastka 400nm. Niestety przez filtr przeslo 22% cząstek czyli zatrzymal 78%.Nie mozemy zaklsyfikowac go do zadnej z 3 klas ochrony: P1 do 20%, P2 do 6% i P3 do 0,05%” . Filtry anestezjologiczne spełniają najwyższe medyczne standardy bezpieczeństwa m.in. zgodnie z normą EN ISO 23328-1 (wg gwarancji producenta) i od wielu lat chronią przed transmisją patogenów w anestezjologii, intensywnej terapii i medycynie ratunkowej.” Norma EN ISO 23328-1 -Filtry układu oddechowego do stosowania znieczulającego i oddechowego, w której filtry anestezjologiczne poddaje się działaniu cząstek chlorku sodu o najbardziej przenikliwym zakresie wielkości, tj. 0,1 µm do 0,3 µm” ! Niestety wytyczne testów środków indywidualnych są sztywno ustalone i powodują przekroczenie parametrów “wydolnościowych” tego rodzaju filtrów. Warto było by sprawdzić filtry mechaniczne o większej gęstości, z plisowanej włókniny z włókna szklanego – niestety tego rodzaju filtry stanowią dużo większe opory oddechowe, i mogą wpłynąć na komfort pracy. Z uwagi na powyższe należy przeanalizować, czy jeżeli oddechowe filtry medyczne z powodzeniem spełniają funkcje ochronne w medycynie, to czy normy przeprowadzanych testów w CIOP nie powinny być być inne w trakcie testów dla środków ochrony indywidualnej, LUB czy w ogóle istnieje potrzeba certyfikacji zestawów ochronnych z medycznych komponentów jako środki ochrony indywidualnej. Może można by utworzyć osobną grupę środków ochronnych: np. medyczne środki ochronne.

3. Uruchomienie linii produkcyjnej do zautomatyzowanego uszczelniania części twarzowych przez wtapianie na gorąco łat z PCV lub zalewania otworów PCV, oraz mechanicznej lub termicznej dylatacji otworów oddechowych lub ew, montażu plastikowych łączników kompatybilnych z filtrami. 4. Uruchomienie/ adaptacja istniejącej linii produkcyjnej w celu produkcji gotowych szczelnych masek z odpowiedniej średnicy otworem na filtr. (Nie posiadam informacji o polskim producencie masek typu HUDSONA)

Use Story

Przygotowanie zestawu krok po kroku:

Przygotowanie cz. 2:

Przygotowanie do uzycia:

Próby szczelności i kompatybilność z okularami.

Maska innego typu, broszura informacyjna, oraz karta specyfikacji filtrów

Autor przygotował także instrukcję obsługi w języku polskim oraz angielskim oraz rozmiarówkę (nie zamieszczono na dysku)

Informacja o autorze i jego zespole

Autor jest doświadczonym medykiem-praktykiem. Wierzy w skuteczność prostych rozwiązań. Ufa sprawdzonym i skutecznym rozwiązaniom. W pracy ratownika medycznego jest nierzadko zmuszony szukać doraźnych rozwiązań improwizowanych. Pracuje jako ratownik medyczny 13 lat w Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego.