Breath – prosty w obsłudze i niedrogi w produkcji wentylator

Zgłaszający: Katarzyna Bochenska

Kategoria: Uproszczony respirator umożliwiający użycie powierza atmosferycznego

Nazwa rozwiązania: Breath- prosty w obsłudze i niedrogi w produkcji wentylator

Opis proponowanego rozwiązania:

Zdecydowaliśmy się oprzeć konstrukcję wentylatora na worku ambu – to prosty zestaw do resuscytacji i wentylacji oddechowej, który jest na wyposażeniu każdej jednostki medycznej. Może dostarczać pacjentowi dodatkową ilość tlenu, jeśli jest podłączony do jego źródła, np. butli. Jest to jednak urządzenie manualne – wentylacja pacjenta wymaga więc, aby lekarz, pielęgniarka lub ratownik medyczny uciskał worek siłą mięśni. Przy zwiększającej się liczbie pacjentów z COVID-19 nie jest możliwe, aby personel medyczny mógł pomóc w ten sposób każdemu choremu, który tego wymaga.

Opracowaliśmy mechanizm, który uciskając worek ambu, wtłacza tlen do płuc chorego. Lekarz nie musi robić tego manualnie, może natomiast ustawić parametry takie jak objętość powietrza wtłaczanego do płuc czy częstotliwość uciskania. Czujniki ciśnienia na bieżąco kontrolują mechanizm uciskający worek ambu.

Złożyliśmy już w pełni funkcjonalny, pierwszy model i przygotowujemy się do uzyskania koniecznych certyfikacji oraz produkcji na masową skalę – szukamy partnerów w Polsce, którzy pomogą nam wyprodukować urządzenie.

Nasza inicjatywa w walce z COVID-19

Zadaliśmy sobie pytanie, co możemy zrobić, aby wesprzeć służbę zdrowia w tym trudnym czasie. Mamy na pokładzie doświadczony zespół inżynierów, elektroników, mechaników i programistów oraz wsparcie zaprzyjaźnionych firm i instytucji. Współpracujemy z transplantologiem dr hab. Michałem Wszołą, dr Dominikiem Drobińskim, anestezjologiem pracującym w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie i innymi lekarzami oraz personelem medycznym z Fundacja Badań i Rozwoju Nauki. Wspólnie uruchomiliśmy projekt pod roboczą nazwą Breath, aby pomóc szpitalom zmagającym się z niedoborem respiratorów. Szukamy też partnerów, którzy przyłączą się do projektu i pomogą w wyprodukowaniu urządzenia. Udostępniajcie tę wiadomość lub skontaktujcie się bezpośrednio z nami, jeśli chcielibyście pomóc w projekcie: covid19@mudita.com.“Jako firma technologiczna mamy dziś możliwość wsparcia lekarzy lokalnie w Polsce i na świecie. To wyścig z czasem, ale postanowiliśmy działać.” – mówi Michał Kiciński, założyciel Mudity.W ciągu tygodnia skonstruowaliśmy prototyp prostego w obsłudze i niedrogiego w produkcji wentylatora. Breath ma za zadanie dostarczać tlen do płuc pacjenta w sytuacji, gdy jego życie jest zagrożone, a lekarz nie ma możliwości skorzystania z profesjonalnego respiratora. W obecnej sytuacji szpitale często nie dysponują wystarczającą ich liczbą, a dokupienie nowego sprzętu jest trudne ze względu na jego wysokie koszty i ograniczoną dostępność. Zdecydowaliśmy się oprzeć konstrukcję wentylatora na worku ambu – to prosty zestaw do resuscytacji i wentylacji oddechowej, który jest na wyposażeniu każdej jednostki medycznej. Może dostarczać pacjentowi dodatkową ilość tlenu, jeśli jest podłączony do jego źródła, np. butli. Jest to jednak urządzenie manualne – wentylacja pacjenta wymaga więc, aby lekarz, pielęgniarka lub ratownik medyczny uciskał worek siłą mięśni. Przy zwiększającej się liczbie pacjentów z COVID-19 nie jest możliwe, aby personel medyczny mógł pomóc w ten sposób każdemu choremu, który tego wymaga. Opracowaliśmy mechanizm, który uciskając worek ambu, wtłacza tlen do płuc chorego. Lekarz nie musi robić tego manualnie, może natomiast ustawić parametry takie jak objętość powietrza wtłaczanego do płuc czy częstotliwość uciskania. Czujniki ciśnienia na bieżąco kontrolują mechanizm uciskający worek ambu.Złożyliśmy już w pełni funkcjonalny, pierwszy model i przygotowujemy się do uzyskania koniecznych certyfikacji oraz produkcji na masową skalę – szukamy partnerów w Polsce, którzy pomogą nam wyprodukować urządzenie. Adrian Krupowicz, szef zespołu inżynierów w Mudicie przygotował dla pozostałych osób zaangażowanych w projekt filmik pokazujący nasze rozwiązanie i sposób jego działania – postanowiliśmy podzielić się nim. Ponieważ na tym etapie nie mamy jeszcze zgody producentów na pokazywanie detali komponentów, zdecydowaliśmy się na ich częściowe rozmazanie.#zostanwdomu #walczymyzkoronawirusem

Opublikowany przez Mudita Sobota, 4 kwietnia 2020

Link do filmu prezentującego zgłoszenie

Dlaczego pomysł jest wart uwagi?

W ciągu tygodnia skonstruowaliśmy prototyp prostego w obsłudze i niedrogiego w produkcji wentylatora. Breath ma za zadanie dostarczać tlen do płuc pacjenta w sytuacji, gdy jego życie jest zagrożone, a lekarz nie ma możliwości skorzystania z profesjonalnego respiratora. W obecnej sytuacji szpitale często nie dysponują wystarczającą ich liczbą, a dokupienie nowego sprzętu jest trudne ze względu na jego wysokie koszty i ograniczoną dostępność.

Udowodniona wykonalność: tak

Szacowany czas potrzebny na opracowanie prototypu:

Prototyp gotowy, w kolejnym tygodniu będziemy go testować.

Jakie działania są potrzebne do wdrożenia?:

Dodatkowe testy i partner produkcyjny

Use Story

Informacja o autorze i jego zespole

Mudita – polska firma technologiczna.
Mamy na pokładzie doświadczony zespół inżynierów, elektroników, mechaników i programistów oraz wsparcie zaprzyjaźnionych firm i instytucji. Współpracujemy z transplantologiem dr hab. Michałem Wszołą, dr Dominikiem Drobińskim, anestezjologiem pracującym w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie i innymi lekarzami oraz personelem medycznym z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki.